Iepirkšanas grozs


Intervīja ar Planet Ayurveda Latvija dakteri Madanu Gulati

Ājūrvēda, Netradicionāli

Ājūrvēdas ārsts, kam izdevies izārstēt diabētu u.c. slimības bez blakusparādībām, dažkārt tikai ar uzturu

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

Vai iespējams uzstādīt diagnozi divu minūšu laikā? Diabētu izārstēt, pārtraucot lietot pienu un piena produktus? Izvairīties no sezonālām saslimšanām, profilaktiski lietojot vienu medikamentu kombinācijā ar dažādām sastāvdaļām, kas neizraisa blakusparādības? Izdziedināt Hodžkina limfomu un diskveida sarkano vilkēdi trīs mēnešu laikā? Ājūrvēdas ārstam no Indijas, Madanam Gulati savā 40 gadu darbā šāda pieredze ir.

Agrā, lietainā novembra pēcpusdienā satieku dakteri no Indijas, ārstu Madanu Gulati pašā Rīgas sirdī. Viņš ir ceļa jūtīs, ap viņu spieto palīgi un nes somas uz takša pusi, tomēr atrodam mirkli sarunai.

Ājūrvēdas ārsts – dubults ārsts

“Kāpēc es izvēlējos medicīnu?” viņš atkārto jautājumu, “Lai palīdzētu cilvēcei!” Atbilde nāk uzreiz, šķiet, viņš nekad par to nav šaubījies. “Tā ir skaista zinātne, jo tā ir vienīgā, ar kuru mēs varam palīdzēt sabiedrībai. Ārsta pienākums ir atvieglot pacienta ciešanas. Un es esmu dubults ārsts, tā varētu teikt, es ārstēju arī ķermeni, prātu un dvēseli. Ājūrvēdas ārsti zina, ka jāpazīst ir ne tikai ķermenis.”

Ārsts stāsta, ka ājūrvēdas uzskati ietver pārliecību, ka mums jābūt laimīgiem gan fiziskajā, gan garīgajā plaknē. Veselība ir ļoti svarīga, mums vajadzētu būt veseliem ķermenī – tātad sakārtotai jābūt fiziskajai veselībai, tad psihiskajai, tad sociālajai, tad garīgajai veselībai. “Mēs darbojamies ar visiem četriem aspektiem. Piemēram, tiek izrakstīts kāds medikaments, ieteikta masāža, prānajama (elpošana), joga – to visu kombinē,” Madans Gulati skaidro ājūrvēdas principus.

“Ja nodarbojas ar meditāciju, medikamenti nav nepieciešami,” ārsts saka un smaida. Viņš pats ir meditējis, kā arī iesaka to saviem pacientiem. Dakteris stāsta, ka “mūs kontrolē hormoni, un hormonus ietekmē mūsu domas, tāpēc, kad esam stresa situācijā, izdalās stresa hormoni – daudzu problēmu sakne.”

Ājūrvēdas praksē tiek pielietoti gan medikamenti, gan tiek mācīts, kā dzīvot laimīgi. Ārsts Gulati saka, ka ir nodevies šai sistēmai pilnībā. Vārda “ājūrvēda” pirmā daļa nozīmē “dzīve”, un ajūrvēda esot dzīves zinātne.

Ājūrvēda satur divas ārkārtīgi svarīgas daļas – veselību veicinošo un dziedinošo pusi. Veselību veicinošā daļa paredzēta veselam pacientam, bet dziedinošā domāta, lai iznīcinātu slimību, ne tikai nomāktu tās simptomus. Dakteris piebilst, ka ājūrvēdā pieejamā medicīna neizsauc blakusefektus. Viņš saka: “Modernajā medicīnā ir daudz blakusparādību, bet ājūrvēdā mēs izmantojam zāles, kuras neizraisa blakusparādības. Tā ir vislabākā sistēma – izārstēt slimību, neizsaucot citas saslimšanas. “Ķīmija” ir slikta, bet ājūrvēdā mēs dodam augus, un šīs augu izcelsmes zāļvielas ir daļa no mūsu dzīves, tāpēc aknas tās pieņem, bet ķimikālijas aknas labi nepanes.”

Ārsts arī atzīst, ka tieši tāpēc ir izvēlējies ājūrvēdu, jo visas šīs lietas tiekot ņemtas vērā. Viņš uzsver, ka svarīgi ir “atvieglot ciešanas un izārstēt slimību, ne tikai apspiest.”

Trīs enerģijas

“Mēs ticam trim enerģijām – Vata, Pitta, Kapha – kinētiskajai, termālajai un potenciālajai enerģijai. Starp tām ir nepieciešams balanss, ko var panākt ar medikamentiem, masāžu, garīgiem vingrinājumiem, prānajamu.” Tāpat tiek dots diētas padoms par to, kas palielinās Vata, Pitta un Kapha enerģijas. “Ājūrvēdā ir sešas garšas – salda, skāba, sāļa, asa, rūgta un sūra jeb savelkoša. Salda un sūra ir labākās Pitta enerģijai. Pacientam ar paaugstinātu termālo enerģiju mēs iesakām ēst kaut ko saldu, mazliet sūru – ķirbjus, gurķus. Indivīdiem, kas slimo ar paaugstinātu Vata kinētisko enerģiju, mēs iesakām ēst saldu, skābu un sāļu. Ja ir traucēta potenciālā enerģija, iesakām asu, rūgtu un sūru.”
“Diēta ir ļoti svarīga,” dakteris vēlreiz atkārto tās nozīmi, jo, “kad diēta ir nepareiza, medikamenti to neizmainīs, bet, ja diēta ir pareiza, medikamenti vairs nav vajadzīgi.” Dakteris saviem pacientiem iesaka ēst zaļumus – tie saglabājot jaunību. Madans Gulati min piemēru, ka Pitta pacientiem vajadzētu lietot ingveru specifiskā daudzumā, bet aknes pacientam nevajadzētu lietot skābas lietas.

Ājūrvēdā ir svarīgi paaugstināt imūnās sistēmas efektivitāti; tā ir profilaktiskās medicīnas daļa, kad veselam indivīdam dod medikamentus, lai saglabātu līdzsvaru.

Ājūrvēda nav alternatīvā medicīna

Cilvēki ājūrvēdu uzskata par alternatīvo medicīnu, “taču tā nav alternatīva, tā ir domāta visiem, ne tikai indiešiem, amerikāņiem vai latviešiem. Jebkurš var lietot piparus – tie ir visur, tāpat kurkuma, piparmētras vai ingvers.”

Ārsts Gulati saka, ka cilvēki slimo ar slimībām, kuras tiek nomāktas, nevis izārstētas: “Piemēram, pacienti ar hipertensiju lieto medikamentus visu dzīvi, tāpat diabēta vai epilepsijas gadījumā. Tas ir absurds! Kāpēc neiznīcināt slimību pašā saknē?”

Ājūrvēdā netiek ārstēta tikai slimība, bet pacients kā veselums. Ājūrvēda ir holistiska sistēma, tāpat kā pieeja pacientam. “Mēs kā ājūrvēdas ārsti taustām pacienta pulsu, tā ir diagnostikas metode, lai noskaidrotu, cik izmainīta ir Vata, Pitta un Kapha enerģija.”

Ārsts uzskata, ka ājūrvēda ir Dieva dota: “Cilvēka ķermenis ir kā mašīna. Dodoties uz veikalu, iedomājamies, mēs nopērkam kameru, TV vai kādu citu elektronisku ierīci. Tām visām līdzi nāk instrukcijas. Bet Dievs ir izveidojis šo skaisto mašīnu – cilvēku, un ājūrvēda ir lietošanas instrukcija, ko pats Dievs ir devis.”

Ārsts stāsta par diagnostiku ājūrvēdā: “Tāds ir ājūrvēdas skaistums – mēs diagnosticējam pēc pulsa,” tad dakteris piebilst ko tādu, kas atgādina propedeitikas nodarbības medicīnas fakultātē: “Tāpat mēs vērojam – skatāmies acis, nagus, mēli.”

Izrādās, ājūrvēdā slimības nosaukumam nav tik liela nozīme kā modernajā zinātnē: “Jebkurai slimībai jānosaka, cik daudz ir Vata, Pitta un Kapha enerģijas. Pēc pulsa mēs uzstādām diagnozi.” Tālāk tiek panākts šo trīs enerģiju balanss, jo ājūrvēdā tiek uzskatīts, ka slimība ir enerģiju disbalanss. “Līdzsvara panākšana – tā ir izārstēšana.”

Tad ārsts smejas un saka, ka ājūrvēda nemaz nav tik sarežģīta: “Cilvēkam ir saule – Pitta; ko saule dara Visumā, to Pitta – ķermenī. Mēness Visumā ir Kapha ķermenī. Vēja enerģija ir Vata. Mums ir jāsaprot Saules, Mēness un gaisa funkcijas, jo tādas pat funkcijas ir ķermenī.”
Dakteris turpina savu skaidrojumu sakot, ka Visums ir veidots no pieciem bāzes elementiem – zemes, ūdens, uguns, gaisa un ētera, kas ir nanomolekulas: “Piemēram, atomam ir konkrēts neitronu un protonu skaits, kas ir atomārā masa – tā ir zeme. Ūdens elements ir spēks, kad notiek elektronu kustība. Kad atoms sprāgst, izdalās siltums, tas ir uguns elements. Šie pieci elementi veido trīs enerģijas. Ar diētas palīdzību mēs veidojam līdzsvaru. Molekulas, kuras ir ķermenī, ir arī ēdienā, ko patērējam. Piemēram, ja apēdam ābolu, arī ābols satur tās pašas molekulas. Ja dodam ko rūgtu, mēs dodam gaisu un ēteri ķermenim. Ja vēlamies zaudēt daļu uguns, būs jālieto rūgts, sīvs vai salds.”

No gaļas ēšanas līdz vēzim

Dakteris priecājas, ka arvien vairāk ārstu iepazīst ājūrvēdu, jo viņi vēlas pacientu ne tikai ārstēt, bet izārstēt: “Ājūrvēda ir tradicionāla ārstam, kurš nāk no Indijas, bet tagad ājūrvēda izplatās.” Viņš uzskata, ka ārstam vajadzētu savam pacientam pastāstīt, ka smēķēšana ir kaitīga, ka tā izsauc vēzi, ka tā ir liela problēma. “Cilvēki cieš no vēža, neviens nav pasargāts. Tā ir simtprocentīga iespēja, ka, ja cilvēks nepārstās smēķēt, viņš saslims ar vēzi. Tāpat biežs ir resnās zarnas vēzis. Ēdot gaļu, būs dedzinoša sajūta, kas izsauks hiperaciditāti, tad kolītu, tad čūlaino kolītu, beigu beigās – vēzi.”

Ājūrvēdas uzskatos ietilpst arī atziņa, ka katra slimība sastāv no sešiem līmeņiem: “Sākumā notiek lokāla uzkrāšanās. Piemēram, ir paaugstināts skābes līmenis kuņģī, tiek lietotas zāles, bet patiesībā vienkārši vajadzētu no diētas izslēgt konkrētus produktus. Tālāk notiek saasināšanās, tad – izplatīšanās. Ja pie manis griežas pacients ar hiperaciditāti, es stāstu par produktiem, kurus nevajadzētu ēst, bet, ja netiek mainīti ieradumi, process turpinās.” Tad dakteris kaut ko pasaka hindu valodā un uzreiz tulko: “Ājūrvēdā mēs sakām, ka slimības sakne ir jālikvidē pēc iespējas ātrāk. Ja ir kaut kas, kas mūs traumē, traucēklis ir jālikvidē, jāpārtrauc process.”

Diagnoze divu minūšu laikā

Ārsts stāsta, ka diagnozi parasti iespējams noteikti divu līdz trīs minūšu laikā: “Uz plaukstas locītavas mēs uzliekam rādītājpirkstu, vidējo pirkstu un zeltnesi. Rādītājpirksts mums stāsta par Vata, vidējais – par Pitta, bet 4. – par Kapha enerģiju. Vata pulsa kustība ir kā čūskai. Piemēram, hipertensijas pacientam vairāk ir Pitta – Vata un Pitta nav līdzsvarā. Pitta pulsa kustība ir kā vardei, bet Kapha – kā gulbim. Tas ir novērojums, kas atkarīgs no pieredzes. Man ir 40 gadu pieredze šajā nozarē. ”

Sazvērestība aiz diabēta medikamentiem un diabēta terapija

Tad dakteris pievēršas smagākai tēmai par farmācijas nozares trūkumiem: “Aiz diabēta slēpjas liela sazvērestība, lai tikai pārdotu tādas zāles. Tiek pārtraukta augļu lietošana – nekādu ābolu, banānu, persiku, nekādu saldo augļu, taču atļauj ēst maizi. Bet maize satur glutēnu, kā arī piens ir svarīgs diabēta izraisītājs.” Ārsts uzsver, ka, ja cilvēks beidz lietot pienu un piena produktus, tad glikozes līmenis automātiski kritīsies. Visi piena produkti esot ārkārtīgi bīstami diabēta pacientiem. “Pirmkārt, mēs pārtraucam dot piena produktus. Esmu izārstējis daudzus I tipa diabēta pacientus, tikai pārtraucot piena produktu lietošanu.”

Tad ārsts pievēršas diabēta pacienta ēšanas režīmam. Diabēta pacientam vajadzētu brokastīs lietot daudz augļu un riekstu. “Piemēram, ja cilvēks sver 80 kilogramus, es iesaku brokastīs ēst 800 gramu augļu un riekstu. Pusdienās vajadzētu ēst 800 gramus spinātu, kāpostu, tomātu, gurķu – daudz lapu salātu un nevārītu dārzeņu.”

“Diabēta pacientiem labi ir mango, banāni, visi saldie augļi,” un šo sakarību ārsts skaidro ar to, ka augļi satur fruktozi, nevis glikozi. “Glikoze ir, piemēram, kviešos, kas diabēta pacientus ietekmē nelabvēlīgi.”

“Diabēta pacientiem vajadzētu izvairīties no piena produktiem, rafinētas un pārstrādātas pārtikas,” ārsts rezumē.

VIP attiecas arī uz ēdieniem

Aprakstīto diabēta pacienta ēšanas režīmu saucot par DIP (disciplined and intelligent person’s food). Pēc DIP patēriņa pacients var ēst, ko vien vēlas, un to sauc par VIP (very important person) ēdienu, ko patērējot garšas kārpiņu dēļ, nevis slimības dēļ.

Tālāk ārsts Gulati paskaidro atšķirību starp DIP un VIP ēdieniem sakot, ka DIP lieto pulsa regulācijas dēļ: “DIP ēdiens satur “dzīvos” enzīmus.” Kā piemēru viņš min svaigu apelsīnu sulu un tādu, kas atrodas iepakojumā. “Ja pilienu svaigās sulas apskata zem mikroskopa, ir redzama kustība, taču iepakojuma sulā tā nav saskatāma.” Ārsts apgalvo, ka, 15 dienas dodot svaigu apelsīnu sulu pacientam ar diabētu, glikozes līmenis kritīsies, taču tas paaugstināsies, ja dos iepakoto sulu. “Viena izsauks problēmu, otra to dziedēs.”

“Kad DIP ēdiens nokļūst organismā, ir tāds enzīms kā inkretīns. Tas “sazinās” ar apēstajām molekulām, un inkretīns bloķē glikozes caurkļuvi asinsritē, ja glikozes līmenis jau ir augsts,” skaidro ārsts. Taču, kad organismā nokļūst VIP ēdiens, tas nespēj “sazināties“ ar inkretīnu, tāpēc cukura līmenis ceļas.

Dakteris iesaka lietot dzīvu, nevis mirušu ēdienu: “Proteīnus vajadzētu uzņemt no pirmavota. Kāpēc lietot olbaltumvielas no dzīvniekiem, kas ir miris ēdiens? Dzīvnieki veido olbaltumvielas no pupiņām, lēcām, pākšaugiem. Kāpēc patērēt lietotus proteīnus, kāpēc nelietot olbaltumvielas no pirmavota?”

Ķermeņa attīrīšana

“Piemēram, pavasara sezonas laikā Kapha ir paaugstināta. Tad mēs sakām, ka nepieciešama vemšana, lai izkliedētu potenciālo enerģiju. Ziemā, savukārt, ir paaugstināta Pitta enerģija – tad vajadzētu lietot caureju veicinošus līdzekļus, lai attīrītu resno zarnu,” ārsts stāsta par ājūrvēdas principiem.

Izrādās, ingveru iesaka lietot atkarībā no gadalaikiem: “Kad to lieto sausā veida, tas ir nepatīkams un izsauc sausumu. Atkarībā no sezonas mēs iesakām pacientam ingvera formu, ko patērēt. Teiksim, pavasarī, kad pieaug potenciālā enerģija, iesakām pievienot kurkumu, ingveru, melnos piparus, medu un mazliet mandeļu eļļas.”

Ājūrvēdā bieži izplatīta zāļviela, Haritaki, arī tiek lietota atkarībā no mēneša ar pievienotām dažādām sastāvdaļām: “Ja lieto Haritaki ar pareizo sastāvdaļu, konkrētajā mēnesī nebūs specifiskās mēneša saslimšanas. Piemēram, martā vajadzētu lietot Haritaki ar medu, novembrī un decembrī – ar sauso ingveru.”

Ājūrvēdā ir slimību kavējošā, veselību veicinošā un dziedinošā daļā, stāsta dakteris: “Ārstēšanas daļā ir paliatīvā un iznīcināšanas daļā. Pēdējo sauc arī par Pančakarma, kas ir pilnīga attīrīšana.”

Ar ājūrvēdas palīdzību var izārstēt jebkuru slimību

Ārsts piebilst, ka jāapsver pacienta slimības stadija. Reizēm pietiek ar diētas izmaiņām, citas reizes nepieciešams lietot augu izcelsmes zāļvielas. Viņš arī uzsver, ka ājūrvēdā iespējams izārstēt katru un jebkuru slimību: “Nav tādu slimību, kuru nevar izārstēt ar ājūrvēdas palīdzību.”

Dakteris dalās ar savu personīgo pieredzi: “Kāda paciente ieradās pie manis ar galvassāpēm, un es ieteicu lietot divas zāļvielas – Brahmi un Amalaki. Pēc medikamentu lietošanas divu trīs mēnešu garumā viņa ieradās uz atkārtotu vizīti, un paciente stāstīja, ka sāpes ir apstājušās, turklāt uzlabojusies redze. Un nav bijis blakusparādību! Tāds ir ājūrvēdas skaistums.”

Ārsts atceras arī gadījumu, kad pie viņa ieradies pacients ar diskveida sarkano vilkēdi (DLE). Viņš esot izrakstījis ājūrvēdas medikamentus saskaņā ar pulsa diagnostiku, lai gan nekad nebija dzirdējis par DLE, “jo tas ir modernās sistēmas dots nosaukums. Pēc divu mēnešu zāļvielu lietošanas pacients ieradās pie manis, un es biju pārsteigts redzēt, ka tas ir tas pats cilvēks. Viņš bija izārstēts! Tāpat mans pirmais Hodžkina limfomas gadījums bija pārsteigums, jo pēc trīs mēnešu terapijas vairs nebija simptomu.”

40 gadu pieredzes stūrakmeņi

“Pēc tik daudzu pacientu pieņemšanas savā dzīvē esmu sapratis, ka ājūrvēdas ārstam ne tikai jādziedina ķermenis, bet arī prāts un dvēsele,” ārsts saka, “Meditācija ir ļoti svarīga, lai saglabātu veselību.”

Dakteris skaidro, ka, ja meditācijas laikā iztēlojas, piemēram, violetus gaismas starus, tas uzlabo endokrīnās sistēmas darbību. Indigo krāsa meditācija saistāma ar neiroloģisku problēmu, piemēram, epilepsijas vai šizofrēnijas dziedēšanu. Gaiši zila krāsa attiecināma uz plaušām, tā ir miera krāsa. Zaļā – sirdij, tā esot mīlestības krāsa. Dzeltenā krāsa – vēderam, aknām, tā esot laimes krāsa. Oranžā – sensorajiem orgāniem, imunitātei. Sarkanā – kustību un balsta sistēmai. Kad visi septiņi stari nāk vienlaicīgi, tas palīdzot reproduktīvajai sistēmai. Ārsts ir pārliecināts, ka “meditācija palīdz visām septiņām sistēmām.”

Dakteris māca, ka “acis ir daļa no ķermeņa, bet dvēsele ir tā, kas redz. Dvēsele dzird. Bez dvēseles nebūtu iespējams ne redzēt, ne dzirdēt.

Ārstam ļoti svarīga esot garīgās veselības izpratne: “Manos 40 prakses gados esmu sapratis, ka ārkārtīgi nozīmīgi ir pacientam pastāstīt par garīgo, psihisko veselību.”

“Modernā medicīna orientējas uz slimību, bet ājūrvēda – uz pacientu. Viņi tikai apspiež simptomus, mēs [slimību] iznīcinām. Tā ir galvenā atšķirība,” ārsts dalās ar savu viedokli. “Piemēram, ja diabēta pacients saņem medikamentus, visticamāk būs blakusparādības, kas izsauks jaunas problēmas. Ājūrvēdas zāļu izcelsmes medikamenti nāk no dabiskiem avotiem, pie kuriem organisms ir pieradis. Aknas tos pieņem, toties aknas nepieņem “ķimikālijas”.”

Dakteris Madans Gulati rezumē: “Ārstam vajadzētu būt sabiedrības ceļvedim, nevis tikai pelnīt naudu. Bet dzīve ir ķermeņa, prāta, dvēseles un sensoro orgānu kombinācija.”

Logo Planet Ayurveda® Baltics

Ājurvēdas produkciju ar Planet Ayurveda® zīmolu Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā un Polijā pārstāv un pārdod SIA ETOLARS.
Novērtējums: 10, vidējais vērtējums: 9,8, atsauksmes: 784
EcoCert sertifikāts
Bezmaksas piegāde
Grāmata par Ājurvēdu
Dzīves vieduma rokasgrāmata
Mēs iesakām pret vīrusiem
3+ Ģimenes karte